Dabar yra Liepa 13th, 2020, 5:31 am

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 10 pranešimai(ų) ] 


 Pranešimo tema: Sūnaus ir Tėvo nesutarimas
StandartinėParašytas: Balandis 24th, 2015, 12:02 pm 
Kadetas
Vartotojo avataras
Kadetas
Užsiregistravo: Balandis 6th, 2015, 12:22 pm
Pranešimai: 15
Atsijungęs
Teologijos oazėje rašau klausimu Kokį Dievą pažįstam?. Apžvelgiu įvairiausius būdus, kaip suvokiam, išgyvenam, įsivaizduojam, patiriam, pažįstam Dievą.

Esu daug kartų perskaitęs Evangeliją, taip pat vieną kartą Senąjį Testamentą. Naujai skaitysiu Senąjį Testamentą, taip pat ir Evangeliją. Man rūpi pagauti Dievo Tėvo mąstymą Senąjame Testamente ir Dievo Sūnaus mąstymą Evangelijoje.

Prieš ketverius metus nagrinėjau įvairiausius būdus, kaip ką išsiaiškiname. Tuo pačiu vaizduotės pagalba panagrinėjau kaip įvairiai Jėzus aiškinosi. Ir iškilo dvi labai skirtingos pasaulėžiūros, "gero vaiko" ir "blogo vaiko". Jėzui būdinga "gero vaiko" pasaulėžiūra, kurią išsako Pamoksle nuo kalno, kuria grindžia dangaus karalyste, kuria žmonės geranoriškai gali malone perkurti pasaulį. Tačiau jisai nusileidžia Tėvui būdingai "blogo vaiko" pasaulėžiūrai, kuria jų nuodėmės turi būti atpirktos, teisybės dėlei.

Pridedu tezes pranešimo, kurį siūliau skaityti Lietuvos filosofų draugijos metinėje konferencijoje, Filosofija, komunikacija, kritika. Taip pat anglų kalba savaip paaiškinau Kristaus palyginimą apie 10 mergelių su alyvos žibintais, kad tai 10 Dievo įsakymų (penki "protingi" įsakymąi, ką daryti - Mylėti Dievą, penki "paiki" įsakymai, ko nedaryti, jei myli save): The Father’s 5 Stupid Virgins and the Son’s 5 Smart Virgins

Gal bus įdomu, gal turėsite minčių. Dabar Evangelijoje daug kas naujai atrodo. Bus įdomu skaityti Senąjį Testamentą ir kartu aptarti.

Dievo Sūnus apie savo nesutarimą su Dievu Tėvu

Paul Ricoeur apžvelgė, kaip Freudas, Marksas ir Nyčė savaip įtarinėjo net pačių švenčiausių raštų rašytojus.

O ar mes galim įtarinėti skaitytojus ir klausytojus, įtarinėti save ir kitus, ar tikrai norime suprasti ką šventas žmogus turi pasakyti?

Įsivaizduokime Platono aprašytą žmogų, išlindusį iš urvo, pamačiusį saulę, ir paskui grįžusį į urvą ir bandžiusį draugams paaiškinti, jog visa ką jie mato, ką aptarinėja, tėra šešėliai! Įsivaizduokime žmogų, kurio mąstymas buvo kitiems toks svetimas, jog daugelis net nenorėjo jo suprasti, ir gali būti, kad niekas jo pilnai ir nesuprato, nė jo amžininkai, nė jo minčių ir darbų surašytojai, nė dabar gyvenantys. Kaip dabar mums bandyti jį suprasti? O gal tas žmogus kreipėsi ir į mus? Gal tas žmogus tyčia kalbėjo taip, kad vieni suprastų jį vienaip, o kiti suprastų jį kitaip, bet jo žodis išliktų?

Pristatysiu būdus, kaip nagrinėju, ką Jėzus Kristus norėjo pasakyti, sprendžiant iš evangelijų pagal Matą, Morkų, Luką ir Joną.

Kviesiu įsiklausyti, kaip Jėzaus mąstysena nesiderina su kitų mąstysena:
* Įsiklausyti, kaip jisai išskyrė savo požiūrį nuo kitų įvairių požiūrių, taip pat ir nuo Dievo Tėvo požiūrio.
* Įsiklausyti, kaip jisai skirtingai veikė žmones, kaip išsiskyrė žmonių požiūriai į jį.
* Įsiklausyti, kaip jo požiūris atveria galimybę mąstyti neįprastai.
* Įsiklausyti, kokias jo mintis įprastai mąstantys pamokslininkai nepagauna ar neišsako.

Pristatysiu būdų, kaip esu nagrinėjęs Jėzaus mąstyseną:
* Evangelija pagal Morkų tyriau, kokius įvairius jausmus Jėzus išgyveno (liūdesį, džiaugsmą, baimę...). Jų pagrindu įžvelgiu jo lūkestį, jog visi esame viena, taip pat jo baimę, kad būdamas Dievas jisai gali tiesa priversti žmones tikėti, tad ir kalbėjo palyginimais tiems, kurie dar jo netikėjo, kad jie liktų laisvi, galėtų nesuprasti ir netikėti.
* Evangelija pagal Matą tyriau jo palyginimų turinius. Jėzaus skelbiama dangaus karalystė prilygsta pamokymui, "Kaip tiki, taip ir bus." Tačiau jis pripažįsta ir svarbesnį pamokymą, "Ką randi, tą myli."
* Evangelija pagal Luką tyriau, kaip įvairiai jisi suprato gerumo sąvoką. Jisai priešpastato gero Dievo geras dovanas - jo malonę, ir gero žmogaus gerus darbus - jo teisingumą. Tačiau geroji naujiena yra, jog tai tas pats gerumas.
* Evangelija pagal Joną tyriau, kaip Jėzus kalba tarsi su savimi, savo vidine kalba, kuria "gyvenimas, tai Dievo gerumas," bet "amžinas gyvenimas, tai suvokimas, jog Dievas nebūtinai geras, gyvenimas nebūtinai teisingas, yra kas veikti."

Galiausiai, atskirsiu "gero vaiko" ir "blogo vaiko" požiūrius, ir atitinkamai, Dievo Sūnaus ir Dievo Tėvo požiūrius. "Geras vaikas" yra tasai šviesuolis, kaip ir Jėzus, kuris sutinka priimti, jog Dievas nebūtinai geras, juk pasaulyje yra daug visokio blogo, tačiau jisai nori tikėti atsakingai, ko mažiau, jisai "skurdžiadvasis" (palaiminti skurdžiadvasiai, skeptikai). "Geras vaikas" pasiruošęs, kur labai reikia, pakentėti, užtat "geri vaikai" vienas kitą pažįsta. (palaiminti persekiojami dėl teisybės). Užtat "geras vaikas" pats gali būti geras, gali prisidėti prie šviesuolių bendrystės, kurią Jėzus vaizduoja savo Pamokslu nuo kalno, kuri su laiku pritrauks visus, visus. "Geram vaikui" geroji naujiena yra tai, kad Jėzus yra gyvas, kad jisai moko "Mylėti priešą", "Mylėti Dievą", "Daryk gerą". Tuo tarpu, "blogas vaikas" reikalauja, kad "Dievas yra geras", nors jisai pats blogas ir neatsakingas. "Blogas vaikas" galiausiai remiasi "didžiadvasiu", kankiniu, išganytoju, išgelbėtoju, kurį nukankina, ir tik tada atpažįsta, taip kad jam geroji naujiena yra, kad Jėzus numirė! kas pabrėžia, jog žmogus yra laisvas, kaip moko įsakymas "Mylėti draugą", "Mylėti artimą", "Nedaryk blogo". Dievas Tėvas būtent reikalavo, kad Jėzus paaukotų save, nors Jėzus to labai nenorėjo. Juk Dievas Tėvas taip mylėjo pasaulį, kad jis paaukojo savo vienatinį Sūnų. Tuo tarpu Sūnus po paskutinės vakarienės jį meldė, Aš meldžiuosi ne už pasaulį, bet už savuosius. Bandysiu parodyti, jog būtent šis skirtumas grindė Sūnaus maldą Tėvui, Getsemenėje: Prašau atitolinti šią taurę, bet tebūnie ne mano valia, o tavo.

Taip širdingai įsigilinus į Jėzaus mąstyseną, jo pasisakymus, veiksmus, jausmus ir išgyvenimus, jų visumą, galim įžvelgti jo gyvenimo kelią, jo asmeninį požiūrį, jo atsisakymą savęs ir priėmimą Dievo Tėvo požiūrio. Galim užtat gyventi "gerais vaikais", puoselėti toliau Jėzaus skelbiamą šviesuolių bendrystę, dangaus karalystę žemėje. Tvirtinu, jog Jėzaus mąstysena nebuvo pilnai suprasta, tačiau jinai išliko, jinai perkuria pasaulį ir gali dar atsiskleisti.


Į viršų
 Aprašymas  
 

 Pranešimo tema: Re: Sūnaus ir Tėvo nesutarimas
StandartinėParašytas: Balandis 24th, 2015, 2:37 pm 
Site Admin
Vartotojo avataras
Site Admin
Užsiregistravo: Rugpjūtis 14th, 2009, 12:18 am
Pranešimai: 7524
Miestas: K Pax
Atsijungęs
Audriau. duosiu seno forumų vilko patarimą :) neišsiplėsk labai rašydamas pranešimą. Kuo pranešimas ilgesnis tuo darosi neaiškiau apie ką norima diskutuoti. Kitas dalykas, ilgi pranešimai retai kada užveda diskusijas, nes (deja taip yra) didelė visų forumų dalyvių dalis retai kada skaito ilgus pranešimus, nebent tema baisiai aktuali.

Tad vėl kaip ir praeitą kartą paprašysiu išskirti du tris probleminius klausimus :)

Kas dėl gero vaiko, tai aš nemanau kad Jėzus buvo toks vaikas kuris mamai bėdų neprikrėsdavo :) manau išdykaudavo jis ne ką mažiau nei bet kuris kitas

_________________
https://www.facebook.com/paranormalu
https://www.facebook.com/ParanormalusHumoras


Į viršų
 Aprašymas  
 

 Pranešimo tema: Re: Sūnaus ir Tėvo nesutarimas
StandartinėParašytas: Balandis 27th, 2015, 10:18 am 
Hero of 777
Vartotojo avataras
Hero of 777
Užsiregistravo: Sausis 6th, 2010, 9:32 pm
Pranešimai: 3570
Atsijungęs
Iš tiesų.
Informacija gera, tikrai įdomu. Bet nelabai man aišku: Jūs dalinatės savo atradimais ir patirtimi ar kažko klausiate.
Labai atsiprašau.
Tik dabar jau nesuprantu kaip susijęs „Sūnaus ir Tėvo nesutarimas“ ir „gero ir blogo vaiko“ įvaizdžiai :roll:

_________________
Some people come in your life as blessings, others come in your life as lessons..


Į viršų
 Aprašymas  
 

 Pranešimo tema: Re: Sūnaus ir Tėvo nesutarimas
StandartinėParašytas: Balandis 27th, 2015, 11:05 am 
Site Admin
Vartotojo avataras
Site Admin
Užsiregistravo: Rugpjūtis 14th, 2009, 12:18 am
Pranešimai: 7524
Miestas: K Pax
Atsijungęs
sauleegrazza rašė:
Tik dabar jau nesuprantu kaip susijęs „Sūnaus ir Tėvo nesutarimas“ ir „gero ir blogo vaiko“ įvaizdžiai :roll:


Taip, čia tikrai nelabai aišku

_________________
https://www.facebook.com/paranormalu
https://www.facebook.com/ParanormalusHumoras


Į viršų
 Aprašymas  
 

 Pranešimo tema: Re: Sūnaus ir Tėvo nesutarimas
StandartinėParašytas: Balandis 27th, 2015, 1:34 pm 
Ištikimasis
Vartotojo avataras
Ištikimasis
Užsiregistravo: Gruodis 17th, 2009, 8:40 pm
Pranešimai: 1584
Miestas: Vilnius
Atsijungęs
Cituoti:
Dievas Tėvas būtent reikalavo, kad Jėzus paaukotų save, nors Jėzus to labai nenorėjo. Juk Dievas Tėvas taip mylėjo pasaulį, kad jis paaukojo savo vienatinį Sūnų. Tuo tarpu Sūnus po paskutinės vakarienės jį meldė, Aš meldžiuosi ne už pasaulį, bet už savuosius. Bandysiu parodyti, jog būtent šis skirtumas grindė Sūnaus maldą Tėvui, Getsemenėje: Prašau atitolinti šią taurę, bet tebūnie ne mano valia, o tavo.


Nesutinku su tuo, kad Dievas Tėvas reikalavo, jog Jėzus paaukotų pats save. Jėzus kitoje vietoje (apie savo gyvybę) yra pasakęs: "Niekas neatima jos iš manęs, bet aš pats ją laisvai atiduodu. Aš turiu galią ją atiduoti ir turiu galią vėl ją atsiimti; tokį priesaką aš esu gavęs iš savojo Tėvo“. (Jn 10,18)


Į viršų
 Aprašymas  
 

 Pranešimo tema: Re: Sūnaus ir Tėvo nesutarimas
StandartinėParašytas: Balandis 27th, 2015, 2:29 pm 
Hero of 777
Vartotojo avataras
Hero of 777
Užsiregistravo: Gegužė 18th, 2010, 1:24 pm
Pranešimai: 4675
Miestas: Kaunas
Atsijungęs
Pagal Katalikų Bažnyčios doktriną, Tėvas, Sūnus ir Dvasia yra vienos valios.

_________________
O kraujau ir vandenie!
Kurs ištryškai iš Jėzaus širdies,
Kaip Dievo begalinio gailestingumo mums versmė.
Pasitikiu tavimi!


Į viršų
 Aprašymas  
 

 Pranešimo tema: Re: Sūnaus ir Tėvo nesutarimas
StandartinėParašytas: Gegužė 11th, 2015, 10:38 am 
Kadetas
Vartotojo avataras
Kadetas
Užsiregistravo: Balandis 6th, 2015, 12:22 pm
Pranešimai: 15
Atsijungęs
Ačiū visiems, kad atsiliepėte. Man prasminga paskaityti, permąstyti ir pabendrauti.

Saulėgrąža, dalinuosi savo gvildenimu, ką tiriu ir kaip. Man naudinga išsisakyti, o taip pat sulaukti minčių, pastabų, klausimų, atsakymų. Gera paskatinti ir kitus viešai pamąstyti, savo klausimą išsakyti ir lukštenti, atvirai išsiaiškinti. Gali atsirasti sąlyčio taškų, pagrindas susikalbėti. Manau, tam, kas atokiai stebi, gali atrodyti vienaip, o kai pats įsijungia, tai jau atrodo kitaip, pavyzdžiui, paaiškėja mūsų ir kitų proto ribos, vaizduotės skurdumas.

Foxai, tad tiriu šiuos klausimus:
* Bandau Evangelijos pagrindu išnarplioti dvi skirtingas Jėzaus mąstysenas, kokias įžvelgiu: jo asmeninį užmojį plėtoti dangaus karalystę, burti ir skatinti "gerus vaikus"; ir jo Tėvo užduotį pasiaukoti vardan visų, bet būtent "blogų vaikų", jų neišskirti. Arba įsitikinti, jog nėra tokių dviejų skirtingų mąstysenų.
* Savo ir kitų gyvenimo patirtimi suvokti ir išsakyti skirtumą tarp "gero vaiko" ir "blogo vaiko" pasaulėžiūrų.
* Senojo Testamento pagrindu suvokti Dievo Tėvo pasaulėžiūrą.

Manau ar tiesiog tikiu, jog kiekviename iš mūsų glūdi supratimas, ką reiškia gyventi blogu vaiku (nenuorama, išdykėliu, nuklydėliu...) ir ką reiškia gyventi geru vaiku (mokančiu ramiai ir gražiai užsiimti, kurti, atsiliepti...). Betgi mūsų pasaulyje, mūsų bažnyčioje, mūsų gyvenimuose tokia įsivyravusi blogo vaiko mąstysena, kad galima pamanyti, jog iš viso gero vaiko nėra ir negali būti. Tuo tarpu Jėzus savo gyvenimu įrodo, jog jisai buvo geras vaikas, vadinas, tokių tikrai yra.

Foxai,
Įdomu, kaip tu įsivaizduoji, kaip Jėzus išdykaudavo? Evangelija papasakoja, kaip Jėzaus, paauglio, ieškojo. (Lukas 2) Gali būti, kad jis pasimetė. Bet paikas vaikas ieško savo tėvų, ogi protingas vaikas eina ten, kur jo tėvai jį rastų. Jėzus pasako, "Ko jūs manęs ieškojote? Ar nežinojote, jog privalau būti savo Tėvo namuose?" tai yra, šventykloje. Nu, čia matyt jisai vysto tą mintį, jog jo tėvas yra Dievas. Gal toks šišas paauglį paėmė. O toliau rašo, kad "Jis buvo jiems klusnus." Taigi, šiais keturiais žodžiais galime įsivaizduoti žmogų, kuris buvo tėvams klusnus iki kol jisai trisdešimts metų būdamas išėjo iš namų. Ir kad toks klusnumas gali būti daug įspūdingesnis, stebuklingesnis ir pamokantis negu kelionės į Indiją, Egiptą, kaip kad kiti įsivaizduoja jį jaunystėje keliavusį.

Kukuli, rašai:

Cituoti:
Pagal Katalikų Bažnyčios doktriną, Tėvas, Sūnus ir Dvasia yra vienos valios.


Įdomu, ar galima kur nors plačiau pasiskaityti? Juk jų valia gali būti vieninga, sutampanti, bet ne viena. Paskiros valios gi gali sutarti. Parašyta: "Mano Tėve, jeigu įmanoma, teaplenkia mane ši taurė. Tačiau ne kaip aš noriu, bet kaip tu!" Manau, čia aiškus pavyzdys, jog jų valios yra paskiros, bet sutampančios.

Juk panašiai yra, kai mylime priešą. Iš vienos pusės kažkam priešinamės - jį laikome priešu. Iš kitos pusės, visgi jį mylime, tą priešą. Ateistas negali mylėti priešo nes jis negali suskaldyti savo valios. Užtat tikintis Dievą gali mylėti savo priešą, jis gali savo valia atpažinti priešą ir jį tokiu laikyti, jam priešintis, betgi aukštesne Dievo valia jį mylėti.

Augustai, ačiū už mintį ir citatą. Visgi, manau, ja neįrodei, ką nori įrodyti. Juk vienas gali reikalauti ir kitas gali nusileisti. Bet tas, kuris nusileido, galėjo tai daryti laisvai.


Į viršų
 Aprašymas  
 

 Pranešimo tema: Re: Sūnaus ir Tėvo nesutarimas
StandartinėParašytas: Gegužė 11th, 2015, 12:00 pm 
Vartotojo avataras
Servus Servorum
Užsiregistravo: Spalis 11th, 2009, 11:08 pm
Pranešimai: 10966
Atsijungęs
AndriusKulikauskas rašė:
kiekviename iš mūsų glūdi supratimas, ką reiškia gyventi blogu vaiku (nenuorama, išdykėliu, nuklydėliu...) ir ką reiškia gyventi geru vaiku (mokančiu ramiai ir gražiai užsiimti, kurti, atsiliepti...).
Kažkaip stereotipiškai mąstai :D
Dažnai nenuoramos, išdykėliai ir nuklydėliai, apie kuriuos sakoma, kad iš šito tai nieko gero nelauk - tampa žmonėmis, kurie atranda kažką naujo ir atneša pasauliui naudos, o mokantys ramiai ir gražiai užsiimti tampa maniakais, apie kuriuos tik gali pasakyti, o juk toks geras, dievobaimingas ir paklusnus buvo - niekada nepagalvočiau, kad jis taip galėjo.

*******
O dabar link temos pavadinimo.
Aš taip ir nesupratau iš kurios Biblijos vietos tu darai prielaidą, kad Sūnus nesutarė su Tėvu? :roll:

_________________
Paveikslėlis®emisPaveikslėlis
----------† † †----------
...Vita est Viaticum...


Į viršų
 Aprašymas  
 

 Pranešimo tema: Re: Sūnaus ir Tėvo nesutarimas
StandartinėParašytas: Gegužė 11th, 2015, 12:22 pm 
Site Admin
Vartotojo avataras
Site Admin
Užsiregistravo: Rugpjūtis 14th, 2009, 12:18 am
Pranešimai: 7524
Miestas: K Pax
Atsijungęs
Andriau, nėra vaiko kuris neišdykautų. Jei Jėzus nebūtų vaikystėje išdykavęs, tai jis nebūtų visapusiškas žmogus :)
Aš nesakau, kad jis nuodėmingai išdykavo, bet kad išdykavo neabejoju.

_________________
https://www.facebook.com/paranormalu
https://www.facebook.com/ParanormalusHumoras


Į viršų
 Aprašymas  
 

 Pranešimo tema: Re: Sūnaus ir Tėvo nesutarimas
StandartinėParašytas: Gegužė 11th, 2015, 1:09 pm 
Ištikimasis
Vartotojo avataras
Ištikimasis
Užsiregistravo: Gruodis 17th, 2009, 8:40 pm
Pranešimai: 1584
Miestas: Vilnius
Atsijungęs
Cituoti:
Augustai, ačiū už mintį ir citatą.


Tai visada prašom.

Cituoti:
Juk vienas gali reikalauti ir kitas gali nusileisti. Bet tas, kuris nusileido, galėjo tai daryti laisvai.


Esmė yra žodyje "reikalauti". Negalima sakyti, kad reikalavimui pakluso laisvai, nes reikalavimas jau numato tam tikrą prielaidą prievartai. Tai pirma. O antra, negalima sakyti, kad Dievas "reikalauja", nes tai numato reikalą, poreikį, o Dievui (pagal mūsų judeokrikščioniškąją sampratą) iš esmės nieko nereikia. Todėl Dievas iš esmės nieko niekada nereikalauja. Tai yra Jo esmėje.

P.S. Kitas dalykas, kad mes, žmonės, turim poreikius, ir todėl, kalbant apie Dievo santykį su mumis, galima vartoti žodelį "reikalauja". Tik reiktų žinoti, kad tai tėra vargana analogija Dievo norams (bet ne poreikiams) išreikšti. Pvz., Dievas reikalauja (iš mūsų), kad vykdytume artimo meilės įsakymą, Dievas reikalauja, kad neskriaustume artimo, ir pan.


Į viršų
 Aprašymas  
 

Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  

Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 10 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007